Lasten Laulukaupunki 7.-10.6.2018

Salon torilla Kulttuuritalo Kivassa ja kauppakeskus Plazassa.

Torstaina 7.6.

Torilla: Juontajana Annina Rokka ja avustamassa Ruut Rokka, Kaisla Kiviniemi sekä Amelie Lindholm
17.15 Laulajavieraamme Virosta
17.30 Taika ja Ilarius Hakkarainen ja Anna Schukov
17.45 Suvisalon avajaiset
18.00 Lasten Laulukaupungin avajaiset
18.10 Kikattava Kakkiainen
19.00 Laulaja Ariadne ja kitaristi Martti Virosta

Plazassa: Juontajana Ruut Rokka
16.00 Taika ja Ilarius Hakkarainen ja Anna Schukov

Perjantaina 8.6.

Torilla: Juontajana Annina Rokka
9.00 Pikku-Salkkunat Amelie Lindholm ja Kaisla Kiviniemi
9.20 Montessoripäiväkoti Aurinkoleijonan lasten esitys
9.40 Laulajavieraamme Virosta esiintyvät
10.00 PellePändi vauhdissa ensin lavalla ja sitten yleisön joukossa kiertäen
10.30 Koiratanssiesitys Tahtitassut ry
10.45 Sinulla on lauluvuoro
11.00 Musiikkisatu Prinssi ja kukka; Tuuli Paasolainen
11.45 Pikku-Salkkunat laulavat
12.00 Talent –kisa alle 13 –vuotiaille (s. 2005-); voit laulaa, tanssia, soittaa ja esiintyä joko yksin, kaksin tai ryhmänä; esityksen maksimipituus on 4 minuuttia; palkinnot 100 € / 50 € / 50 €, ilmoittautuminen 4.6.2018 mennessä: info@lastenlaulukaupunki.fi

Tykkipuistossa:
9.00-11.00 Satuteltta, näyttelijä Tuula Tielinen kertoo Topeliuksen satuja – tänä vuonna on Sakari Topeliuksen 200 –vuotisjuhlavuosi
9.00-12.00 Tutustutaan puiston pikkulintuihin; luontotyöpajassa ohjaajana luokanopettaja Pirjo Sinervo
9.00-12.00 Roskisnallen työpajassa opetellaan kierrättämistä ja tavaroista välittämistä – Roskisnalle kertoo oman tarinansa lelusta, joka heitettiin roskiin….
9.00-14.00 Toimintaa lapsille ja popup –pyhäkoulu; Suomen Pyhäkoulun ystävät ry ja Salon seurakunnan pyhäkoulutyö
9.00 – 14.00 Liikunta- ja temppurata

Plazassa: Juontajana Ruut Rokka
14.00 Nikolay Mikheevin musiikkikoulun oppilaat esiintyvät: Kristina Kaupponen,  Anna Lavrentjeva, Margarita Livshits ja Aleksanteri Taipalmaa
15.00 Virolaiset vieraamme Marlen, Iris, Birgit ja Kertu Viron Harjumaalta esiintyvät
16.00 Taika ja Ilarius Hakkarainen ja Anna Schukov
17.00 Laulustudio Eridanin lapset Turusta esiintyvät

Kirjaston terassilla: Juontajana Leena Ertem
14.00 Laulaja Ariadne ja kitaristi Martti Virosta esiintyvät

Kivassa:
18.00 Viro100 –konsertti; juontajana Annina Rokka
•Puhe, Heljä Karjalainen-Manninen
•Salon kaupungin tervehdys kaupunginhallituksen puheenjohtaja Saija Karnisto-Toivonen
•Esiintyjät:
Harmonikkasoittaja Anna Schukov
Pianisti Vappu Kaarlola
Salon Ukuleleorkesteri johtajanaan Rauni Rokka
Viulisti Taika Hakkarainen ja sellisti Ilarius Hakkarainen
Saksofonisti & pianisti Kristofer Kolpakov
Laulavat lapset Marlen, Iris, Birgit ja Kertu
Viron Harjumaalta; opettaja Ita-Riina Pedanik
Laulaja Ariadne ja kitaristi Martti Virosta
Lausuntataiteilija Laila Vähälä
Ohjelmassa on väliaika ja kahvitarjoilu
Tilaisuuteen on vapaa pääsy

Lauantaina 9.6.

Torilla: Juontajana Annina Rokka
9.15 Pikku-Salkkunat Kaisla Kiviniemi ja Amelie Lindholm
9.30 Laulavat lapset Marlen, Iris, Birgit ja Kertu Viron Harjumaalta sekä Ariadne & Martti
10.00 Alussa oli laulu, Uulu Etnomusikologi Jutta Juurisävel sukeltaa urheilijaystävänsä Teppo Läpyn kanssa tutkimaan taikalaatikon uumenia. Löytyy laulu ja soitin jos toinenkin -ja myös monen monta tarkoitusta ja syytä siihen, miksi jokaisessa maailmankolkassa ihmisääni on niin tärkeä!
10.45 Sinulla on lauluvuoro
11.00 Siina & Taikaradio
11.45 Hyvätuulipalkinnon luovuttaminen
12.00 Vaskion Puutaivaan teatteri esittää otteita kesänäytelmästä Vilttitossu, Heinähattu ja Rubensin veljekset
12.30 Salon Musiikkiopiston laulajat
13.00 Koiratanssiesitys Tahtitassut ry
13.20 Nikolay Mikheevin musiikkikoulun oppilaat esiintyvät: Kristofer Kolpakov, Kristina Kaupponen, Anna Lavrentjeva, Margarita Livshits ja Aleksanteri Taipalmaa
10-13 Otso-Salkkari torilla
10-13 Roskisnalle mukana menossa

Plazassa: Juontajana Ruut Rokka
12.00 Ariadne ja Martti
13.00 Laulavat lapset Marlen, Iris, Birgit ja Kertu Viron Harjumaalta
14.00 Sinulla on lauluvuoro
15.00 Nikolay Mikheevin musiikkikoulun oppilaat esiintyvät: Kristofer Kolpakov, Kristina Kaupponen, Anna Lavrentjeva, Margarita Livshits, Aleksanteri Taipalmaa ja Eveliina Tchevkoueva

Tykkipuistossa:
09-11 Satuteltta, näyttelijä Tuula Tielinen kertoo Topeliuksen satuja
10-13 Keppihevostyöpaja; Salon kaupungin nuorisotoimi, Nuorten pajat
11.30 – Biisinikkari –työpaja, Uulu
09-13 Liikunta- ja temppurata

Kivassa: Juontajina Annina ja Ruut Rokka sekä Kaisla Kiviniemi ja Amelie Lindholm
16.00 Vuoden Uudet Lastenlaulut – finaalikonsertti
• Tuomaristo valitsee voittajan, joka palkitaan
• Yleisö saa äänestää omaa suosikkiaan
• Mukana esiintymässä: Helinä Rinne ja Halikon musiikkiyhdistyksen lapset
• Kahvio
• Myynnissä tuore CD-levy finaalikonsertin uusista lauluista
• Pääsymaksu 8 €
Konsertissa kuullaan seuraavat laulut:
Enkeli Rämäpää, Timo Vuolteenaho, Marianne Brandt
Herra Kuu, Marja Ahlsved
Kaikki menee metsään, Lauri Kukko
Leppäkertun sadelaulu, Ville Karttunen
Metsäläisten räätäli Herra Hyssy, Juha Mäki, Minna Malmgren
Metsäretkellä, Juho Kokki
Piirrän kauniin maan, Jussi Rasinkangas, Jukka Itkonen, Ismo Koskela
Taksi, Mikke Helenius, Anna Hakala
Unilaulu, Viivi Orvasto
Sammakkolammella tapahtuu, Johanna Vuorenmaa
Sydänystävyys, Laura Pylväs

Sunnuntaina 10.6.

Torikaffe, Salon tori:
9-15 Sunnuntaitori
11–13 Duo Toive; Anna Schukov ja Riitta-Liisa Rauhala

Tykkipuistossa:
13-15 Puistopiknik
Lastenlaulukaraoke, johon myös aikuiset saavat osallistua.
Esiintymässä myös Nikolay Mikheevin musiikkikoulun oppilaat: Kristina Kaupponen, Anna Lavrentjeva, Aleksanteri Taipalmaa ja Eveliina Tchevkoueva
Kasvomaalausta lapsille – Elena Taipalmaa
Tanssia

Right Menu Icon